kuidas sai hõbekala omale nime?

Hõbekala sai alguse legendist...

Aitäh, armas Kristiina, et seda ükspäev küsisid ja meelde tuletasid:)

 

Kui me pea 10 aastat tagasi Kalanas Hõbekala kohvikuga alustasime ja nime otsisime, siis leidsime ühe ilusa kohaliku legendi. 

Kalana rannakabeli seinal olla sädelenud hõbekala, mis tõi õnne ammustele kalameestele ja hoidis Hiiumaa veed kalarikkad. Kuna Siimule on kõik kalaga seonduv alati südamelähedane olnud, siis oli nimi kohe otsustatud.

Hiljem leidsime Kalana kabeli ja hõbekala kohta veel palju infot, mis tõestas, et hõbekala pole lihtsalt legend, vaid ajalugu, mida saab oma silmaga Eesti Rahva Muuseumis ja Hiiumaa muuseumi kogudes vaadata.

"Ristna otsas mere ääres on kabel. Üks laev läind ükskord randa. Laevakapten tõotand: kui pääseb eluga, siis laseb kabeli ehitada. Ja laskiski ning kinkis õbedase silgu, oli paberi peale pandud mälestuseks. See pidi tooma kalaõnne. 14–15 aasta eest varastati see ära. (ERA II 229, 460 (10)". Nii räägib Mägipää küla Kriipsu talu peremees Jakob Liiv 1938.aastal (allikas:  http://www.eestikirik.ee/kadunud-kalana-kula-kabeli-asemel/)


Ei tea, kas legend on meie tegevust nii palju mõjutanud ja nimi andis eluks juhendi kätte, aga kõik meie tegevused on sestpeale olnud seotud kala ja eriti hõbedase kala ehk räimega. 

Hõbekala on saanud koha meie logol. Loodetavasti elab edasi ning toob soovitud õnne meile kõigile!

Ilusat saabuvat Eesti Vabariigi 101.aastapäeva soovides
Kätlin


Eelmine
Meist
Järgmine
HIIUMAA TOIDUKAST

Lisa kommentaar

Email again: